Milyen a jó babakelengye lista?
Babakelengye
Minden webáruháznak megvan a maga babakelengye - babaváró listája, hogy ki ne maradjak a sorból, leírom a saját tapasztalatom alapján, két gyermek után összeállított listánkat.
A mi babaváró listánk
- Nálunk az első hónapokban nem volt dedikált babaszoba, csak egy rácsos kiságy, kókusz matraccal és ágyra tehető merev hátú pelenkázó lappal, valamint egy kis komód a baba ruháinak, ágyneműjének.
- Légzésfigyelőt, bébiőrt nem használtunk.
- Matrachoz 2 - 3 gumírozott szélű lepedőt használtunk - ide jó lett volna egy vízhatlan lepedő, mert többször kényszerültem mosni a teljes matrachuzatot "balesetek miatt". Vízhatlan lepedőnél érdemes kibontani a csomagolást, mert több helyen durva, vastag és zsizsegős lepedőt lehet csak vásárolni.
- Ágynemű: megvarrtam 2 teljes szett ágyneműt, csodás pamutvászonból, lapos párnával és el is tettem az első évre. Ugyanis a legjobbnak egy tetra pelenka fej alá és egy puha pléd bizonyult. Előbbit bukások esetén cseréltem, utóbbit heti 1x mostam át. 1 éves kor felett vettük elő a hagyományos takaró és párna szettet.
- Rácsvédőt pamutvászonból varrtam, mely később - a forgás idején nagyon hasznosnak bizonyult, azonban mai fejemmel már ebből is vastagabbat, fonott rácsvédőt használnék. Fontosnak tartom kiemelni, hogy az első hónapokban ugyan elég a feje köré tenni rácsvédőt, később azonban - 6-8 hónapos korban már körbejárják éjjel a kiságyat, akkorra érdemes teljesen körbeérőt beszerezni.
Szoptatás:
- Fotel vagy szoptatós párna - nálam a hely megengedte a szoptatós fotelt is, így szívesen használtam, viszont második gyermekemmel már sokat szenvedtem hátfájástól, így szívesebben szoptattam ágyon fekve, amihez már feleslegessé vált a fotel. Első babát váróknak azt tanácsolnám, hogy várjanak a fotel beszerzésével a gyermek születéséig, utána apát is meg lehet kérni, hogy szerezzen be egyet gyorsan, de ha nem lesz rá szükség, csak a helyet foglalja.
- Kismama - szoptatós párna - fontos különbség a méretben van. Előbbi hosszú, banán alakú vagy épp félbe hajtható, alul megkötővel összerögzíthető. Alváshoz használható, kényelmes lábtartást és pocaktámasztást biztosít, viszont szoptatásnál nagysága miatt kényelmetlen lehet. Töltete általában polisztirol golyó, vagyis zsizsegős hungarocell.
Patkó alakú szoptatós párna ezzel szemben kényelmesen hasra igazítható, rátéve a csecsemőt könnyebb szoptatást biztosít, kíméli a hátat. Töltete általában szilikonizált poliészter golyó, mely antiallergén, mosható és könnyen szárad. - Szoptatás támogató eszközök a bimbóvédő, bimbókiemelő, bimbókrém - itt a tiszta lanolint támogatom. Erős tejleadó reflex esetén hasznos lehet a tejgyűjtő kagyló is.
- Szoptatós melltartót és hozzá tartozó - én előnyben részesítem a mosható - melltartóbetétet minimum 2-2 darabot érdemes beszerezni.
- Büfiztetéshez, illetve a gyermek kézről -kézre adása esetén is érdemes legalább 10 db cseh tetra pelenkát beszerezni, melyet fürdetésnél kiskád aljára csúszásgátlásnak, illetve mosdatáshoz is használhatunk.
- Mellgyulladás megelőzéséhez, illetve a tejtermelés fokozásához is elengedhetetlen kellék a mellszívó. Ebből érdemes elsőkörben egy olcsóbb, kézi megoldást beszerezni, majd később - látva az igényeket és szükségességét, egy elektromosra beruházni.
Komód-tartalom
Talán a legnehezebb téma, a mit adjunk a babára kérdés. Itt fontos szempont, hogy téli vagy nyári babáról van-e szó. Nyáron születendő babával kisebb csomaggal számíthatunk, míg téli babát jobban bebugyolálva hozhatjuk haza.
Megoszlanak ezzel kapcsolatban a tartalmak, de a legalapabb ruházati cikkeket igyekszem felsorolni.
- Kombidressz - Body: rövid és hosszú ujjú 5-10 darab bőven elég
- Rugdalózó 3-5 darab
- Talpas nadrág 2 - 3 db
- Hálózsák 2 db
- Kis pulcsi, hosszú nadrág, rövid nadrág, kabát, overál, bundazsák igény szerint.
- Zokni, kesztyű, harisnya, benti vékony sapka számunkra felesleges és használhatatlan volt.